Jsme neskuteční pokrytci

Včera se v Paříži odehrálo něco hrůzostrašného. Je to obrovská tragédie. V současné chvíli je to cca 129 obětí. Chladnokrevný teroristický čin, který si jistě zasluhuje odsouzení a opovržení. O tom samozřejmě není žádná diskuze. Soucítím s rodinami obětí, ale trikoloru si na svůj profil dávat nebudu. Ptáte se proč?

  • Kde bylo všechno to soucítění, když došlo k požáru v Oděse? Ten den v budově odborů uhořelo 48 lidí. Ale asi to nebyli ti "správní" lidé.
  • Kde byli všichni ti pravdoláskaři, kteří dnes hlasitě křičí a soucítí, když se "humanitárně" bombardovalo v Jugoslávii? Zřejmě tam opět umírali lidé, kteří si nezaslouží úctu.
  • Co dělali všichni ti humanisté, když USA před nějakou dobou vybombardovali nemocnici v Afghánistánu? USA se omluvilo. Tím se přece vše řeší, ne? Předpokládám, že až se omluví IS za Francii, bude vše v nejlepším pořádku.
  • Truchlil stejný počet lidí při havárii ruského Airbusu? Tam zemřelo 224 lidí. Názory, které jsem viděl pod článkem, mně opravdu vyděsily. Protože šlo o Rusy, nemají mít naši úctu??

Zvykli jsme si (a média v tom hrají velmi významnou roli), že se snažíme vše hodnotit pouze černobíle. Někdo se nám stále snaží ukazovat, kdo je ten zlý a kdo je ten hodný. Teď nemluvím o konspirativní teorii, že "někdo" ovládá celý svět. Problém je mnohem složitější. Novinářům to vyhovuje, protože mají sledovanost. Politikům to vyhovuje, protože se můžou "svézt" na vlně, nemusejí přemýšlet a jen se přidají k davu. Máme jen opravdu málo politiků, kteří se nebojí vyjít z řady a projevit svůj názor. Naštěstí máme alespoň takového prezidenta. A pokud mě někdo bude obviňovat z "Zemanismu", věřte, že nejsem jeho skalním obdivovatelem. Ale v jeho pohledu na uprchlickou krizi se s ním nedá nesouhlasit.

Zvykněme si, že tento svět je mnohem složitější a barevnější, než nám to všichni líčí. Neexistuje jednotná fronta dobra ani zla. Všichni jen hájí své zájmy. Jen každý jiným způsobem. Pokud se nám evropanům nelíbí, co se stalo v Paříži, pak ale stejně tak nemůžeme být lhostejní, když NATO, USA, Turecko nebo kdokoliv z našich současných spojenců organizuje či toleruje stejné činy jinde. Pokud nám vadí, že běženci v našich táborech nemají důstojná práva, proč nám nevadí, že v Saudské Arábii se běžně popravuje a praktikuje právo jako sekání paží či trest smrti ukřižováním? Pokud nám vadí, že v Číně lide pracují za nesnesitelných podmínek (včetně dětí), proč nám nevadí, když kupujeme takto vyrobené produkty? Je to hlavně proto, že jsou levnější. Ano, toto je pokrytectví.

Kdo se nepostaví zlu, stává se jeho součástí. Bohužel jsme si zvykli, že zlo, konané ve větší vzdálenosti od nás, může být vlastně dobro (pod rouškou boje za lidská práva). Sami se vzdáváme vymahatelnosti práva ve svém státě, když nás na jedné straně šacují před vstupem do letadla, ale necháme si sem dobrovolně vniknout běžěnce bez jakýchkoliv dokladů a bez znalosti jejich historie či původu.

Přitom by stačilo jediné, a to přestat stále vyzdvihovat něčí práva jen pro to, že má jinou barvu pleti nebo původ. Kdyby se v tomto státě a potažmo v EU vše řídilo jen platnými předpisy a uměli jsme je vymáhat, nikdy by nevznikla uprchlická krize či xenofobní názory.

 

Lukáš Macura

 

 

 

 

 

 

 

Poslední komentáře

Bez komentářů.

Kdo je nový

  • radimk
  • limo