Kde to žijeme?

Události posledních dnů už mě opravdu nemohly nechat chladným. Co se to kolem nás děje? V jaké době to žijeme?

Učili nás, že naše nová, Západní společnost je postavená zejména na

  •     Demokracii
  •     Svobodě projevu
  •     Nezávislých médiích, které demokracii hlídají
  •     Lidských právech


tak se pojďmě podívat, jak to vlastně je.

Již nějakou dobu EU vyjednává s USA o "transatlantické spolupráci" TTIP. O čem že taková spolupráce je? O takových nepodstatnostech jako že velké korporace budou mít navrch před soudy, naše práce bude degradována,  protože přednost bude mít dovoz čehokoliv před místní výrobou a zemědělstvím. Pamatujete? Tohle už začalo pokusy o zákaz domácího pěstování (vylobováno velkými agrochemickými producenty). Pokračovalo zákazem uvádět pozitivní zdravotní účinky bylinek (vylobováno farmaceutickým průmyslem). Ale to jsou jen třešničky na dortu oproti TTIP. Po podpisu už přestvávají platit naše lety vydobyté hygienické normy. Tedy abych to upřesnil, pro naše zemědělce zůstavají v platnosti, ale pro ty transatlantické neplatí. Čeho všeho se v jídle dočkáme?

Celá smlouva je připravována v režimu absolutního utajení. Dokonce i EU poslanci, aby se k jejim částem dostali, musejí navštívit čítárnu v Bruselu, ovšem nesmějí nic kopírovat ani vynášet. Toto je demokratické? Bylo by možná, kdyby po přípravě takové smlouvy proběhlo referendum v EU o jejím přijetí. Ale to evidentně neproběhne.

Včera bylo v Berlíně v ulicích na 250tisíc lidí, kteří proti podpisu TTIP demonstrovali. Věděli jste to? Ti z nás, kteří umíme a můžeme používat nezávislá média jako je Internet, to víme. Bohužel, v hlavních zpravodajských relacích jsem zmínku o takovéto akci nezaznamenal. Klidně mně opravte. Zato se stále dozvídám z naší oblíbené komerční televize,  že Rusové v Sýrii bombardují zcela jiné cíle. Dozvěděli jste se, že Ruské a Syrské jednotky společně rozmetaly velkou část Islámského Státu za týden? Že žoldáci, původně placení IS (prodejem ropy), přebíhají na druhou stranu? Co dělaly spojenecké armády 24 měsíců, když Rusům se to podařilo za týden? Nabízí se odpověď. že Západu ten stav vlastně vyhovoval, protože to byl obrovský byznys pro vojenský průmysl.

Asi namítnete, že je velmi těžké v tomto chaosu nalézt pravdu. Uklidním vás. Žádná stoprocentní pravda neexistuje. To, co nám je léty předkládáno, tedy že existuje hodná a zlá opozice a my budeme podporovat tu hodnou, než se z ní stane ta zlá, je jen vojenské lobby. Stejně tak neexistuje hodné USA a zlé Rusko. Jsou to jen mediální zkratky, které nás mají posunout na jednu nebo druhou stranu. Mezinárodní politika je sviňstvo a je jedno, kdo ho dělá. Základem pro budoucnost je ale stabilita, vzájemný respekt a dodržování mezinárodních smluv. Ty jsme v posledních letech bohužel nedodržovali ve jménu "Demokracie" pod taktovkou USA.

Co můžeme v této situaci dělat? Podpořme aktivitu proti TTIP, ptejme se svých volených zástupců a potažmo televize, proč nás objektivně neinformují a zapojme se do petičních akcí, které ji vyzývají k objektivnímu zpravodajství.

Co je nejdůležitější: Překonejme svou lenost. Tak jsme si zvykli na výdobytky, které máme, že si už ani neuvědomujeme, jak jsou pro nás důležité. Vzpamatujme se rychleji, než o ně přijdeme. A z hospody od piva to nevyřešíme určitě.

Lukáš Macura

 

Poslední komentáře

Bez komentářů.

Kdo je nový

  • radimk
  • limo